Gävles rosa rondellbil på rymmen?
8/8, 2010 kl. 13:25Nej inte riktigt även om det ser ut så. Det är trädgårdsestradören Clas Pira som både roats av och i viss mån retats av den vildvuxna rondellstyggelsen "Priapos trädgård" vid Gävles västra infart.
Pira hittade en likadan bil som den som står på näbben i rondellen, en Volvo C202, i folkmun kallad Valpen. Han studerade förlagan noga för att kunna göra sin näst intill exakta replica. Gissa om det är många som höjer på ögonbrynen när den rosa uppenbarelsen, f.ö döpt till "PIRABos" kommer rullande på Gävles gator.
Clas försäkrar dock att de allra flesta reaktionerna är positiva och att folk i allmänhet verkar roas - vilket kanske inte fullt alla gjorde när förlagan installerades huvudstupa på Riks-80 utanför Teknikparken.
Ni som vill se den rosa skapelsen rulla får möjlighet till detta på cruisingen i Gävle den 28 augusti.
Denna artikel är publicerad via SvenskPress.se.
Kommentarer
Ingen har ännu kommenterat denna artikel, du kan bli den första!
